Ombudsman
Hlavní stránka / Svět / Ombudsman
Co když je ve škole šikana a nikoho to nezajímá? Co když máte vedle domu nepovolenou skládku a obecní úřad to odmítá řešit? Na koho se obrátit pro pomoc? Na úřad veřejného ochránce práv, který problémy podobného typu řeší.
Kdo je ombudsman
Ombudsman je veřejný ochránce práv. Je to úřad „poslední záchrany“. Když už nic nepomáhá a jsou porušována tvoje nebo cizí práva ze strany úřadů, je zde ještě možnost obrátit se na ombudsmana. Ombudsman má za úkol chránit lidi před porušováním demokratických principů, ale i působit preventivně.
Čím se zabývá
Ochránce kontroluje činnost úřadů, zda postupují správně a jednají včas.
Co může ovlivnit
- když sociální pracovník nejedná správně
- když ve škole, na intru, v dětském domově nebo kdekoliv jinde tebe nebo tvé kamarády diskriminují nebo šikanují
- když někdo z rodiny nedostává včas a v určené výši sociální dávky
- když nebyla včas a řádně vyřízena reklamace na zboží nebo službu, kterou sis koupil
Kde jinde se s ochráncem práv setkáš
Institut ombudsmana se v posledních letech vžil natolik, že si i jiné instituce, ať už soukromé či veřejné, zřizují vlastní ochránce práv. A tak se můžeš setkat se spotřebitelským ombudsmanem, který řeší práva spotřebitelů, s ombudsmanem Energetického regulačního úřadu, který řeší problémy lidí s dodavateli energie, s ombudsmany v různých bankách, kteří dohlížejí na spokojenost svých zákazníků.
„Skoro každý problém má řešení, a když vám s jeho hledáním někdo pomůže, jde to snáze,“ říká Anna Šabatová, současná česká ombudsmanka.
- Ombudsmani vždy pracují bez nároku na honorář od postiženého/oběti!
- Ombudsmani se snaží řešit spory rychle a smírem