Evropská unie – co je mi do ní?
Hlavní stránka / Svět / Evropská unie – co je mi do ní?
O Evropské unii (EU) se v poslední době pořád píše v novinách a skoro každý, kdo chce něco znamenat, k ní musí něco říct. Co ale členství v EU pro nás znamená v každodenním životě?
Nejdříve trocha teorie
EU je společenstvím 28 států, které se dohodly, že některé věci budou rozhodovat společně a že to, co bude společně domluveno, pak bude platit ve všech zemích. Jde například o pravidla obchodu nebo technické normy, což zaručuje férové podmínky pro všechny obchodníky v Unii. Stejná úroveň ochrany je poskytována zákazníkům, takže se například nemůže stát, že bys v Německu dostal kratší záruku na mobilní telefon.
Všichni jsme občané EU
Každý z nás – protože jsme občané členské země EU – je zároveň i občanem EU. To je důležité, protože kdyby ses ocitl v zemi, kde není velvyslanectví nebo konzulát České republiky (a těch není málo), máš právo na konzulární ochranu kterékoli členské země. A máš také právo žít, pracovat a studovat v jakékoliv jiné členské zemi, a to za stejných podmínek jako mají její občané.
Volný pohyb
Od chvíle, kdy se stala ČR součástí Schengenského prostoru, zmizely kontroly na hranicích se všemi sousedy. Celkem je v Schengenském prostoru 26 států. Určitě si dokážeš představit lepší zábavu než čekat několik hodin na hraničním přechodu. Pro cesty do příslušných zemí EU (a taky navíc do Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska) ti navíc postačí jen platný občanský průkaz.
Zahraniční studium
Kdyby tě už nebavilo chodit na české školy, můžeš studovat v zahraničí. Existuje několik vzdělávacích programů – třeba Comenius, Leonardo nebo Erasmus a jiné. Do ciziny můžeš jet na krátkodobý studijní pobyt anebo absolvovat celý studijní obor.
Jako občan EU máš nárok na stejné podmínky jako místní domorodci, tj. pokud se na tvojí vysněné škole neplatí školné, nemohou jej chtít ani po tobě.
Práce
Pokud bys chtěl vyrazit na zkušenou do jiné země EU, pak věz, že od roku 2011 se můžeš jako občan EU ucházet o práci v jakémkoliv z členských států (výjimku tvoří specializované profese, jako např. státní úředník atp.) a měla by pro tebe platit stejná pravidla jako pro občany daného státu (například minimální mzda nebo pracovní doba).
A co zdravotní péče?
Při návštěvě jiné členské země máš právo na zdravotní péči zdarma, pokud je akutní – například když si na výletě po španělských horách zlomíš nohu, není třeba se bát, že za ošetření v místní nemocnici zaplatíš „majlant“. Podívej se na evropskou kartu zdravotního pojištěnce – právě ta zdravotní péči garantuje a navíc vypadá ve všech zemích stejně, takže ji každý snadno pozná.
Interaktivní prezentace o společné evropské měně: