Nejčastější mýty a nejasnosti kolem třídění odpadů

Hlavní stránka / Příroda / Nejčastější mýty a nejasnosti kolem třídění odpadů

14.4.2023

Nejčastější mýty a nejasnosti kolem třídění odpadů Skončí všechno skutečně na jedné hromadě? Máš vymývat kelímky od jogurtů? Jak je možné, že se u nás třídí jen PET lahve, zatímco jinde třídí i ostatní plasty? Není třeba si nad tím lámat hlavu. Pojďme si nejasnosti postupně rozklíčovat.

Myšlenková mapa (Mindmeister)

 

  1. Stejně se to sype na jednu hromadu.

  • Po roztřídění už se jednotlivé materiály dohromady nemíchají. V dnešní době, kdy se za každou uloženou tunu odpadů na skládkách platí, nemá nikdo zájem sesypávat odpady dohromady. Pokud někdo při třídění udělá chybu, vše se na třídicích linkách ještě ručně dotřídí. Mastný a plesnivý odpad ale do tříděného nepatří, může znehodnotit celý kontejner.
  1. Jak je možné, že někde se třídí jiným způsobem než v naší obci?

  • Důvod této rozmanitosti je celkem prostý. Za systém sběru odpadů, který v obci funguje, je zodpovědná každá obec, a protože v republice je přes 6000 obcí, je pestrost na místě.
  • Z velkých samolepek umístěných na kontejnerech na tříděný odpad se obvykle dozvíš, jak a co třídit,případně se informuj na obecním úřadu, odboru životního prostředí. Informace o sběru odpadů nalezneš také v obecní vyhlášce.
  1. Před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu.

  • PET láhve můžeš do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápni! Nesešlápnutá láhev zabírá spoustu místa, prodražuje přepravu i recyklaci a přitom je v ní pouze vzduch, který do sběru opravdu dávat nemusíš!
  1. Před vhozením do kontejneru musím kelímky od jogurtů a jiných potravin důkladně vymýt.

  • Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí, když potravinu důkladně dojíš nebo z kelímku vyškrábneš. Samozřejmě že ideální je obal lehce vypláchnout, ale není to podmínka! Výjimkou jsou mastné obaly, ty je třeba vypláchnout teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí.

  1. Před vhozením do kontejneru musím z časopisů a dokumentů odstranit kancelářské svorky.

  • Svorky není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování, takzvaném rozvláknění, jsou odloučeny. Z papíru se stane hladká kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací, a procesem recyklace pak projdou také.
  1. Před vhozením do kontejneru musím plastové obaly od kosmetiky důkladně vymýt, je to chemikálie.

  • Stačí, když zbytky kosmetických přípravků, jako jsou mýdla, šampony nebo krémy, vyliješ (v malém množství stačí vylít do sáčku a ten pak vyhodit do směsného odpadu, ve větším množství je dobré veškeré zbytky odnést na nejbližší sběrný dvůr). Plastové obaly pak budou dočištěny při dalším zpracování.
  1. Před vhozením do kontejneru musím z dopisních obálek vytrhnout fóliové okénko.

  • Do kontejneru na papír můžeš vhazovat obálky celé. Zpracovatelé mají zařízení, která si s fóliovými okénky poradí.
  1. Co je nápojový karton?

  • Nápojový karton je obal od mléka, džusů či různých omáček. Je označen jako C/PAP a patří do kontejneru s oranžovou nálepkou. Ne každá obec zprostředkovává sběr nápojových kartonů. Z těchto obalů se vyrábí papír nebo stavební desky. Ovšem pozor, některé sáčky (například od polévek a kávy) mají také označení C/PAP, ty ale mezi nápojové kartony nepatří!


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.