Cožééé? Agresivita z hluku?

Hlavní stránka / Příroda / Cožééé? Agresivita z hluku?

20.9.2023

Cožééé? Agresivita z hluku? Dnes už nikoho nepřekvapí, že máme ovzduší zamořené smogem.. Naši předkové by se nestačili divit , někteří z nich na tom bohužel mají svůj podíl. Ale hlukový smog?

Něco tu nehraje

Ve všech obchodech dnes hraje hudba, která ti má navodit pocit  pohody a motivovat tě k co nejobjemnějšímu nákupu. A když si sedneš někam do hospody, skoro vždycky je tam zapnutá televize nebo hraje rádio, a tak často není slyšet vlastního slova.  Pak přijdeš domů a pustíš si hudbu do sluchátek…

Doprava do ticha

Většina lidí už si ani všudypřítomný hluk neuvědomuje. Dojde jim to až ve chvíli, kdy se ocitnou na skutečně klidném a tichém místě. Byl jsi někdy v lese protnutém dálnicí? Až tam si uvědomíš, že zdánlivě nevýrazný šum projíždějících aut je slyšet na mnoho kilometrů, mnohdy daleko dřív, než samotnou dálnici spatříš. Právě doprava je u nás hlavní zdroj hluku. Ve velkých městech je podle České informační agentury životního prostředí každý desátý člověk zatížený nadměrným dopravním hlukem.

Z toho hluku  mi asi přeskočí

Víš o tom, že nadměrný přísun zvuků zvyšuje agresivitu? Přemíra zvuků dráždí nervovou soustavu, hluk má poměrně významný vliv na psychiku jednotlivce a často způsobuje únavu, depresi, rozmrzelost, agresivitu, neochotu, zhoršení paměti a celkové snížení výkonnosti. Z neustálého „rambajzu“ se stává celospolečenský problém – hluk totiž nepříznivě ovlivňuje zdraví a kvalitu lidského života. Může vyvolat nejen poškození sluchu, ale při neustálém působení i další onemocnění.

Tinnitus

S hlukem bezprostředně souvisí i civilizační choroba zvaná tinnitus. Vyznačuje se neustálým šelestem a šuměním v uších. Je to velmi nepříjemné a psychicky vyčerpávající onemocnění způsobující nespavost a deprese. Trpí jím mnoho hudebníků a tradičně bývalo doménou dělníků pracujících v hlučném prostředí. S přibývajícím hlukem se ale šíří i mezi obyvateli hlučných měst.

Copak v tom kraválu můžu odpočívat?


„Několik mých známých spává celou noc při zapnuté televizi. Údajně by bez takového pozadí neusnuli. Pro mě se nocleh u jednoho z nich proměnil v noční můru. Celou noc mě probouzelo střílení ze zbraní, které se střídalo s „duchaplnými“ reklamami, a mezi tím se mi o tom všem dohromady zdálo. Ráno jsem vstával, jak kdybych se nějakého z akčních příběhů opravdu účastnil.“  Dominik, 21 let

Spánek by měl být dobou tichého odpočinku. I když si myslíš, že při spánku okolí nevnímáš, není to pravda a mozek, místo aby si odpočinul, neustále zpracovává podněty z okolí, například ze zapnuté televize či rádia.

Jaké zvuky jsou rizikové?

Čím je zvuk hlasitější a čím déle působí, tím je riziko poškození sluchu vyšší. Sluch je přímo ohrožen, pokud jsme vystaveni hladině 100 decibelů (hluk vlaku projíždějícího v naší blízkosti) po dobu 2 hodin nebo 90 decibelům (pneumatická vrtačka, hlučná křižovatka) po dobu 20 hodin.

Ztráta sluchu může být dočasná nebo trvalá. Dočasná ztráta sluchu (např. akustické trauma) je poškození, ke kterému dojde krátkodobým silným zvukem. Trvalá ztráta sluchu je způsobena ztrátou vzrušivosti vláskových buněk vnitřního ucha. Takové poškození sluchu je nenávratné a neléčitelné! Optimální hladina hlasitosti při poslechu doma je do 85 dB, přípustná hladina reprodukované hudby je maximálně 95 dB, při koncertech 100 dB.

Pořad České televize "Domácí lékař aneb nic není jenom tak" - o ztrátě sluchu


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.