...než začneš chodit na brigádu
Hlavní stránka / Peníze / ...než začneš chodit na brigádu
Kdo by si při studiu nechtěl či nepotřeboval přivydělat nějakou tu korunu!? Ale víš, jak na to? Jak si zařídit práci a jakou smlouvu uzavřít, aby to bylo pro tebe výhodné?
Hrubý a čistý příjem
Z každé výplaty nebo honoráře bys měl platit daně a někdy i sociální nebo zdravotní pojištění – viz dále. Jako student máš určitá daňová zvýhodnění, tak se vždycky pořádně poptej!
Podepíšeš s jedním, makáš pro druhého
Zřejmě nejčastějším způsobem přivýdělku mladých lidí je zaměstnání prostřednictvím pracovní agentury. Zvláštnost tohoto druhu zaměstnávání spočívá v tom, že pracovní smlouvu uzavřeš s agenturou práce, nikoliv se společností, u níž pak fakticky pracuješ. Jako „nádeník“ jsi pak povinen dodržovat pokyny a instrukce nadřízeného pracovníka společnosti, u které pracuješ. Nicméně administrativu kolem smlouvy dělá agentura práce a zároveň ti vyplácí i mzdu.
Co podepsat?
Nejčastěji se můžeš nechat zaměstnat na základě pracovní smlouvy. Ta se v případě brigád uzavírá většinou na dobu určitou.
Další možnou formou zaměstnání je dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce.
Dohodu o provedení práce, tzv. dépépéčko (DPP), s tebou může zaměstnavatel uzavřít na maximálně 300 hodin ročně.
Dohodu o pracovní činnosti, tzv. dépéčé (DPČ), můžeš uzavřít na brigádu, která v průměru za celý rok nepřekročí 20 hodin týdně.
V neposlední řadě lze práce vykonávat na základě smlouvy o dílo, autorské smlouvy a dalších.