Nákup s rozumem, kvalita, bezpečnost
Hlavní stránka / Bezpečí / Nákup s rozumem, kvalita, bezpečnost
Když chceš utrácet, je možné vybírat ze široké nabídky prakticky všeho. Až je někdy těžké se rozhodnout. Proč ale mají náročnější zákazníci problém sehnat v České republice třeba ovoce a zeleninu v prvotřídní kvalitě?
Proč je v rybích prstech méně masa než ve stejně zabaleném výrobku prodávaném kousek za hranicemi v Německu nebo v Rakousku? Proč se vyplatí nakupovat elektroniku anebo třeba drogistické zboží určené pro západoevropské trhy? Proč platíme za volání a internetové připojení mnohonásobně víc než naši zahraniční sousedé v Polsku, Velké Británii nebo i jinde v Evropě?
O České republice se v nadsázce mluví nelichotivě jako o „popelnici Evropy“. Proč? Kvůli tomu, že se tu snadno prodají i méně kvalitní potraviny, spotřební zboží a služby, které by se např. v zemích západní Evropy buď neprodaly, nebo alespoň ne za běžné ceny. Čím to ale je? Je to nejčastěji v nákupním chování českých zákazníků a v nedostatečné konkurenci mezi obchodníky. Doba, kdy český trh nebyl tolik závislý na zboží z dovozu, je pryč a Češi rádi slyší na nejrůznější slevové akce a marketingové triky. Už méně se ale zajímají o kvalitu, kterou za své peníze dostávají. Proč by se tedy obchodníci měli více snažit? V zahraničí si zákazníci a spotřebitelské organizace takový přístup nenechají líbit.
Změnit to můžeš i ty. Když se ti to nelíbí, jednoduše nekvalitní nebo předražené zboží nekupuj a zajímej se o alternativní možnosti. Dostatek sebevědomí, informací a ochota obětovat trochu času a peněz za to určitě stojí.
Na férovou soutěž mezi podnikateli v ČR dohlíží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Sleduje hlavně, jestli podnikatelé v neprospěch zákazníků nezneužívají své monopolní nebo dominantní postavení, anebo jestli se spolu třeba i neformálně nedohodli, za kolik budou zboží nebo služby prodávat. Takové kartelové dohody jsou pochopitelně zakázané.
Jak poznám kvalitu?
Podle ceny většinou ne. Pomohou zkušenosti ostatních zákazníků a také objektivní nezávislé srovnávače nebo testy (které ve spolupráci se zahraničními spotřebitelskými organizacemi u nás vydává např. nezisková organizace dTest). Hodí se i obyčejný selský rozum. Např. kuchyňský spotřebič vyrobený z kovu bude zřejmě trvanlivější než ten vyrobený z plastů, které obecně stárnou rychleji. Při nákupu potravin se zase mohou hodit rady našich babiček a rodičů. Ti ještě spolehlivě vědí, že máslo nerovná se margarín z rostlinných tuků, že špekáček nemá obsahovat místo masa kuřecí separáty, že čokoláda není „kakaová pochoutka“ s nízkým obsahem kakaa, že čerstvé rajče voní a chutná jako skutečné rajče, nebo že na sýru s 20% obsahem mléčného tuku si sýrový labužník nepochutná. Neboj se zeptat.
Tip: čím kvalitnější zboží koupíš, tím nižší je pravděpodobnost, že si pokazíš chuť nebo ho budeš muset později reklamovat či kupovat znovu nové. Prostě platí okřídlené, ale mnohokrát potvrzené pravidlo o tom, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. A tím „levné“ se nemyslí málo drahé. Je to na tobě.
Číst drobné údaje o složení potravin může být sice trochu otrava, ale jinak se víc o tom, co skutečně jíš, nedozvíš. Samotný obal je jen pěkná vábnička. Nejvíce zastoupené složky bývají uvedeny na prvních místech. Pak už se ti třeba nestane, že koupíš místo zmražené ryby s trochou masa také velkou spoustu vody.